Βραβείο διαστημικής τεχνολογίας κέρδισαν Έλληνες μαθητές
![](https://i0.wp.com/techit.gr/wp-content/uploads/2012/04/image478.jpeg?w=1110)
Το δεύτερο βραβείο στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό διαστημικής για μαθητές «CanSat», που πραγματοποιήθηκε στη Νορβηγία, οργανωμένος από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA), κέρδισαν οι μαθητές του 3ου Λυκείου Μυτιλήνης.
Ο δορυφόρος που δημιούργησαν με τη βοήθεια του καθηγητή φυσικής του σχολείου τους Γιώργου Κοντέλλη, ο «Ιcaromenippus 3D», πέταξε σε ύψος ενός χιλιομέτρου πάνω από το έδαφος της Γης κάνοντας τρισδιάστατες λήψεις.
Μάλιστα όπως αναφέρθηκε χαρακτηριστικά, ο «Icaromenippus 3D» έκανε όλες τις λήψεις που χρειάστηκε χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ενώ δορυφόροι άλλων ομάδων καταστρέφονταν κατά την εκτόξευσή τους ή κατά τη διάρκεια των υπερπτήσεων.